Orszak Trzech Króli

Forum Kobiet Gminy Milejów stało się inicjatorem i współorganizatorem Orszaku Trzech Króli w Milejowie. Efekt współpracy z Fundacją „Orszak Trzech Króli” , Parafią pw. WNMP w Milejowie i Gminnego Ośrodka Kultury w Milejowie zapisał się na stałe w kalendarzu imprez na terenie Gminy Milejów.
Fundacja „Orszak Trzech Króli” jest inicjatorem i organizatorem największych jasełek ulicznych - Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w ponad pięciuset miejscowościach w Polsce i na świecie.
Działania Fundacji „Orszak Trzech Króli” tworzą i zmieniają kulturę zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach.
Współczesna sztuka operuje często hermetycznym językiem i środkami wyrazu zrozumiałymi jedynie dla wąskich grup odbiorców.
Ta inicjatywa tworzy otwartą przestrzeń uczestniczenia w kulturze dla milionowych rzeszy bezpośrednich uczestników oraz odbiorców tego wydarzenia.

IMG 3212

Orszaki Trzech Króli odwołują się do tradycji polskich i wartości leżących u podstaw cywilizacji europejskiej. Ożywiają uśpioną tradycję związaną ze świętowaniem okresu Bożego Narodzenia oraz udowadniają, że bogactwo polskiej tradycji i kultury chrześcijańskiej może z powodzeniem funkcjonować we współczesnym świecie, pokazując wszystkim ludziom, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży, że radosne i szczere zawierzenie Panu Bogu, nie musi pozostawać we wstydliwej sferze prywatności.
Fundacja „Orszak Trzech Króli” reaktywuje dawne obyczaje z różnych terenów Polski, przypominając o ich bogactwie, różnorodności, niezwykłej urodzie i głębokim, symbolicznym znaczeniu.

Przywracając te staropolskie zwyczaje już ponad pięćset polskich miast i miejscowości wędruje razem pod Stajenkę, żeby oddać pokłon Dzieciątku, oraz radośnie głosić na placach i ulicach przywiązanie do świętej wiary katolickiej.
Fundacja „Orszak Trzech Króli” inicjuje również działania w środowiskach lokalnych, patronuje wielu akcjom i inicjatywom oraz organizuje konkursy promujące wartości kultury narodowej i chrześcijańskiej.

IMG 3242Należy nadmienić, że dziś to wydarzenie jest zakrojone na szeroką skalę, angażując dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach, narodziło się z małego, szkolnego przedstawienia. Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli stały się niezwykle atrakcyjne nie tylko w Polsce (co roku dołączają nowe miejscowości), ale również na świecie. Orszaki odbywają się już na czterech kontynentach: poza Europą (Włochy, Anglia, Niemcy, Rumunia, Ukraina, Łotwa) również w Ameryce Północnej (Chicago, Nowy Jork), Ameryce Południowej (Ekwador) i Afryce (Rwanda).
Forum Kobiet Gminy Milejów zaprasza do corocznego udziału na Orszaku w Milejowie. Spotkajmy się!!!